סיוע בהשמה

מונח השמה מתייחס לצורך במציאת פתרון מוסדי או מסגרת מותאמת למצבו הגופני והקוגניטיבי של הקשיש לאור אי יכולתו לחיות חיים עצמאיים בכבוד.


ככלל, על רצף הגיל השלישי נמצאים קשישים המוגדרים כעצמאיים, תשושי גוף עצמאיים או סיעודיים, כשלכל קשיש, יש צורך בהתאמת המוסד ליכולותיו הפיזיות והקוגניטיביות.

הגדרות והסבר כללי

ניתן לחלק את המוסדות בהתאם לרמת המסוגלות הפיזית:

  • דיור מוגן/קהילה – עצמאיים.
  • בית אבות – מסגרת פתוחה, התומכת בתשושי גוף עצמאיים.
  • מוסד סיעודי – מסגרת, לרוב סגורה, התומכת ומטפלת בחולים סיעודיים, מונשמים וכדו', הנדרשים לליווי והשגחה צמודים 24/7.

בהערת סוגריים – קשישים שעברו במערך הפסיכיאטרי מחולקים:

  • חולי נפש – קשישים המוגדרים כזקוקים לתרופות המאזנות את מצבם הקוגניטיבי ולמסגרת שתשגיח על נטילת התרופות. כל עוד לא אושפז הקשיש במערך הפסיכיאטרי בשנתיים האחרונות, ניתן להכניסו למסגרת של בית אבות (תחת משרד הרווחה).
  • תשושי נפש – קשישים המוגדרים כזקוקים לתרופות המאזנות את מצבם הקוגניטיבי אך בנוסף, אינם עצמאיים וזקוקים להשגחה 24/7. קשישים אלה יוכנסו לרוב למוסדות סיעודיים מותאמים (תחת משרד הבריאות).

התשלום עבור שהות הדייר במוסד

התשלום עבור השהות במוסד יכולה להיות:

  • קוד נופשון – קיים צורך דחוף של הוצאת הקשיש מהבית או המסגרת בה הוא נמצא כרגע הואיל וקיימת סכנה בריאותית או אחרת. הקוד ניתן ע"י לשכת הרווחה העירונית ומטרתו – מתן אפשרות להסדרת נושא התשלום ו/או הסדרת תהליך הקליטה בצורה מסודרת במוסד הקולט. תוקפו של קוד הנופשון לכחודש ימים.
  • קוד אוהדה – במידה ומתרשמת הרווחה העירונית שאין לדייר נכסים או כספים המאפשרים תשלום על שהותו במוסד (הבדיקה כוללת גם את ילדיו של הקשיש), תישקל האופציה לתשלום השהות ע"י המדינה בהתאם לנהלים ולמדרג הזכאות. אישור הקוד מותנה בהצגת טפסים לרווחה העירונית ע"י הקשיש ומשפחתו. חשוב לציין – הקוד נבדק ומאושר ע"י משרד הרווחה גם לאורך שהותו של הדייר במוסד.
  • תשלום באופן פרטי – לדייר או משפחתו נכסים או כספים המאפשרים את התשלום עבור שהותו במוסד.

תהליך ההשמה

ההשמה לבית אבות הינה ההבנה של הקשיש ו/או משפחתו על הצורך במעבר מהבית למסגרת שתאפשר עצמאות נעזרת של הקשיש.

לצורך בחירת מסגרת מתאימה, על המשפחה לבצע איסוף נתונים על המוסד המתאים לבן משפחתם והתאמתו לצרכיו הפיזיים והקוגניטיביים של הקשיש.


קיימת חשיבות גדולה על שיתוף אנשים הרלוונטיים להחלטה כמו גם המשך ליווי הקשיש בתהליך הקליטה והסתגלותו למוסד החדש.


כניסה למוסד כוללת הצגה של:

  • טפסים רפואיים המעידים על מצבו הרפואי והקוגניטיבי של הקשיש, הגדרת עצמאותו וההיסטוריה הרפואית שלו (מחלות, רגישויות, תרופות). את הטפסים ניתן לקבל מרופא המשפחה או מכתב סיכום של בי"ח.
  • טפסים סוציאליים. טפסים מלשכת הרווחה העירונית בה מתגורר הדייר.


המעבר מעצמאות למסגרת, מחדר פרטי לחדר משותף, מהווה אתגר לקשיש עצמו, למשפחתו וכמובן לצוות המוסד. לכן, חשוב ללוות את הקשיש בתקופה זו ולוודא שקיימת אפשרות להערכה מחודשת וביצוע השמה למוסד אחר במידת הצורך.

חשוב לציין – התשלום מהווה את יכולתו של המוסד לתת את השירותים עליהם הוא מתחייב בהסכם עם הדייר, כשהסכום נגזר מהתשלום המועבר למוסד ע"י משרד הרווחה. הסכום מעודכן אחת לתקופה.

התשלום עבור ההשמה מתקבל מהמוסד הקולט את הדייר ולא מהקשיש או משפחתו ומבוצע לאחר השלמה והסדרת התשלומים אל מול המוסד עצמו ו/או אל מול המשרד הממשלתי המממן את שהותו של הדייר במידה ונמצא שאין באפשרותו לשלם עבור שהות זו.

סיכום

במידה והחלטתם שיש צורך בהכנסת אהובכם למוסד או קיימת החלטה רפואית או סוציאלית על צעד זה, חשוב להתייעץ עם אנשים להם ניסיון בתחום במטרה לקבל החלטה מושכלת ומותאמת.

לכל מוסד המאפיינים שלו וחשוב שאתם כמתעניינים, תדעו מה לשאול ועל מה לתת את הדגש.


אנו בפנסיון הורים 'נאות יהוד', מעבר להיותנו מוסד קולט קשישים המתאימים ל'רוח המוסד' בהיבט הפיזי והקוגניטיבי, נשמח לסייע בייעוץ והכוונה ראשוניים בסבך הבירוקרטיה ולתת לכם כלים תיאורטיים ומעשיים שיסייעו לכם בהסדרת הכנסתו של יקירכם למסגרת המתאימה לו ולכם.


אתם מוזמנים לקרוא אודותינו באתר ולהתרשם מהמוסד ומהשירותים הניתנים בו.

פעילות חברתית

פעילות חברתית במוסד מתקיימות מס' פעילויות חברתיות בהן יכולים להשתתף הדיירים ולמצוא עניין. ניתן לחלק את הפעילות המוסדית לשני חלקים עיקריים: פעילות הבוקר – פעילות

כניסה »

סיוע בהשמה

סיוע בהשמה מונח השמה מתייחס לצורך במציאת פתרון מוסדי או מסגרת מותאמת למצבו הגופני והקוגניטיבי של הקשיש לאור אי יכולתו לחיות חיים עצמאיים בכבוד. ככלל,

כניסה »

הסעדה

הסעדה המטבח המוסדי במוסד קיים מטבח מאובזר ומודרני, המספק שלוש ארוחות עיקריות ביום. לאור השונות הרבה בטעמים, אנו מנסים ליצור תפריט עשיר, מגוון וטעים. המטבח

כניסה »

נשמח לדבר

השאירו לנו הודעה או בואו לבקר

גלילה לראש העמוד